Czemu okna parują i co z tym zrobić?

Czemu okna parują i co z tym zrobić?

Czemu okna parują?

Jeśli Twoje okna są zaparowane od zewnątrz, to oznacza, że wykonują swoją funkcję i dobrze chronią Twój dom przed utratą ciepła. Okna są na tyle szczelne, że skutecznie ograniczają straty ciepła w pomieszczeniach.

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Gdy powietrze na zewnątrz jest wilgotne i chłodne, a w pomieszczeniu panuje ciepło, może dochodzić do kondensacji pary wodnej, która osadza się na zimnym szkle okna. Montaż okien o wysokiej izolacyjności termicznej, wyposażonych w szyby z niskoemisyjnymi powłokami może dodatkowo zmniejszyć ilość ciepła przenoszonego przez okno na zewnątrz. To z kolei może prowadzić do zwiększonej ilości pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby, ale jednocześnie poprawi izolację termiczną okna.

Co zrobić, żeby okna nie parowały od zewnątrz?

Jeśli uważasz, że parowanie okien jest uciążliwe, warto rozważyć zakup rolet lub żaluzji fasadowych. Instalacja takich elementów może pomóc w obniżeniu współczynnika przenikalności cieplnej okien. Jednak, jeśli parowanie nie stanowi problemu, nie ma potrzeby podjęcia działań, ponieważ oznacza to, że okna są dobrze izolowane termicznie. Parowanie zewnętrzne okien jest dobrym znakiem, który świadczy o ich wysokiej jakości i skuteczności w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Osadzanie się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach okien może wynikać z różnych czynników między innymi:

  • Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Często występuję np. w kuchni czy łazience
  • Brak skutecznej wentylacji w pomieszczeniu
  • Położenie okien w zależności od strony świata. Większe parowanie występuje od strony północnej niż od południa i zachodu.
  • Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną częścią okna
  • Nieszczelność okna wynikająca z nieprawidłowego montażu lub wady konstrukcyjnej. Jak pokazuje doświadczenie i statystyki, to najrzadziej występująca opcja.

Co zrobić, żeby okna nie parowały od wewnątrz?

W zależności od powodu z którego okna parują wewnątrz mamy kilka rozwiązań:

  • Należy zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu, na przykład za pomocą pochłaniaczy wilgoci lub włączenia okapu podczas gotowania w kuchni. Ważne jest również, aby suszyć pranie na zewnątrz lub w suszarce, ponieważ pranie rozstawione w pomieszczeniu może znacznie zwiększyć poziom wilgotności.
  • Regularnie wietrz pomieszczenia, dom lub mieszkanie, aby wymienić wilgotne powietrze na suchsze.
  • Zadbaj o właściwą wentylację pomieszczenia poprzez otwieranie okien, drzwi i włączanie wentylatorów.
  • Można również umyć okna, używając specjalnych środków chemicznych, które minimalizują osadzanie się pary wodnej.

Para wewnątrz pakietu szybowego

Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie może dochodzić do osadzania się pary wodnej, a mianowicie gdy para wodna skrapla się między szybami wewnątrz pakietu szybowego. Jeśli tak się dzieje, oznacza to prawdopodobnie, że doszło do rozszczelnienia pakietu. To z kolei oznacza, że okno plastikowe nie izoluje już tak dobrze, jak powinno i nie spełnia swojej funkcji. Dodatkowo długotrwałe skraplanie pary wewnątrz pakietu doprowadzi do pojawienia się zacieków i zabrudzeń, co będzie wyglądało nieestetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *